Musem med fokus på samtidskonst, rörlig bild och offentling konst.

Stängt just nu. Öppnar imorgon 12.00

Sohorab Rabbey

Sohorab Rabbeys nya verk för Borås Art Biennial 2026 visas utomhus vid Viskan samt på Konstmuseet och Textilmuseet. I de olika textilinstallationerna för Rabbey samman två vattendrag – Viskan i Borås och Turag i hans hemstad Dhaka i Bangladesh – i en dialog med fokus på textilproduktionsmetoder och transporttraditioner.

Amphibian Myths of an Unseen River: Waves and Wounds (2026) är en performance vid Viskan. Genom att ”bära en död flod” förmedlar Rabbey sorg i en ritual-lik procession. Verket består av textilier som färgats med olika ämnen med hjälp av traditionella bangladeshiska batiktekniker. Två av färgämnena baseras på den kemiska sammansättningen av föroreningar från textilindustrin som hittats i Turag och Viskan. De andra två baseras på organiska färgämnen odlade i Bangladesh, såsom indigo och gurkmeja, samt växtfärger som traditionellt används i Sverige. De senare återfinns även i Kalle Hamms verk för stadens blomsterprogram.

På Textilmuseet visar Rabbey en installation med textilier från performanceverket samt ett nytt videoverk: Digging Dead from the Grave (2026). Filmen belyser ett historiskt betydelsefullt vävhantverk i Bangladesh som kallas ”Tangail Handloom”, som är på väg att försvinna på grund av konkurrensen från den industriella produktionen.

På Konstmuseet visas videoverket River Runs Violet (2026), som dokumenterar tillkomsten av textilierna i performanceverket. Filmen är inspelad vid den utsläppsplats där föroreningar kopplade till den svenska snabbmode­branschen i Bangladesh samlas. Här finns också en installation i blandteknik, Amphibian Myths of an Unseen River: Viskan, Turag and Other Beings (2026), som erbjuder en föränderlig plats där publiken kan navigera genom de sekellånga koloniala, industriella och ekologiska sammanflätningarna mellan Europa och Bangladesh. Installationen sammanför miljödata från Turag i nya digitala vävar, mytiska figurer och ritualer för ekologisk omsorg som vävts och broderats av flodsamhällen i Bangladesh på samtida textilier tillverkade i Borås.

Sohorab Rabbey (född 1994 i Dhaka, Bangladesh; bosatt i Hamburg, Tyskland) är en konstnär och forskare från Bangladesh. Rabbey växte upp vid Turagflodens strand, och hans konstnärliga praktik utgår från ett engagemang i flodsamhället och erfarenhetsbaserad forskning om vattendragens politiska ekologi.

Tider för performance
Varje fredag, lördag och söndag kl. 13.00–14.00 under biennalperioden, 30 maj–27 september.

Observera att performancet utgår dessa datum: 6 juni, 12 juni (Studenten), 19–20 juni (Midsommar), 15 augusti (Vattendagen), 18–19 september (Kretsloppet)