Borås Konstmuseum

Museet håller tillfälligt stängt fram till 31 december med anledning av nya allmänna råd kring coronaviruset. Mer information om stängningen.

Museets reception (under öppettider)
0734 - 32 73 86

Bokningar
bokningar.konstmuseum@boras.se

Besöksadress
P.A. Halls Terass 2
504 56 Borås

Leveransadress
Borås Konstmuseum
P.A Halls Terrass 4
504 56 Borås

Postadress
Borås Konstmuseum
501 80 Borås

Fakturaadress
Borås Stad
Fakturaservice
Box 907
501 10 Borås

Personal

Eva Eriksdotter
Museichef
Tel: 033-35 76 81
Mob: 0768 88 76 81
E-post: eva.eriksdotter@boras.se

Caroline Gustafsson
Utställningsintendent/curator
Tel: 033-35 76 73
Mob: 0728-85 17 72
E-post: caroline.gustafsson@boras.se

Karolina Eriksson
Marknadsförare/grafisk formgivare
Mob: 0768 88 76 71
E-post: karolina.eriksson@boras.se

Elin Tollbom
Intendent för offentlig konst
E-post: elin.tollbom@boras.se

Anna Lönnquist
Intendent för samling
Tel: 033-35 76 69
Mob: 0768-88 76 69
E-post: anna.lonnquist@boras.se

Robin Alfengård
Utställningsproducent
Tel: 033-35 76 71
Mob: 0728-85 17 71
E-post: robin.alfengard@boras.se

Oskar Ekstrand
Tekniker
Tel: 033-35 76 38
Mob: 0734-15 32 94
E-post: oskar.ekstrand@boras.se

Ellen Tafferner
Konstpedagog
Tel: 033-35 35 04
Mob: 0734-15 35 86
E-post: ellen.tafferner@boras.se

Victoria Hofbauer
Arkitektur/Konstpedagog
Mob: 0734 15 38 28
E-post: victoria.hofbauer@boras.se


Senast uppdaterad: 2020-11-18